Ateista není komunista, žijte s tím

11. 03. 2015 3:19:43
Není, ani kdybyste se všichni postavili na hlavu. Není, ani když to zopakujete stokrát, tisíckrát nebo 10^46 krát. Není. A hned vám řeknu proč.

Protože,

ateismus je absence víry v boha. Je to život bez víry v boha, či bohy. To samo ovšem nevylučuje víru v “něco vyššího”, v nadpřirozeno, v nějaký druh transcendentní skutečnosti, kolektivní nadvědomí nebo něco jiného, co je podobně jako koncept boha racionálně neprůkazné, nicméně nejedná se o boha - tedy, antropomorfní neviditelnou všemocnou a vševědoucí sentientní bytost,

zatímco

komunismus je politická ideologie hlásající a požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi.

Není to to samé. Ano, existují komunisté, kteří jsou současně ateisté. Jsou však i komunisté, kteří jsou věřící. Nevím, jak to dokážou skloubit, ale jsou. Ovšem existují ateisté, kteří komunisty nejsou a v případě ateistů mé generace a mladších většina z nich komunisté nejsou.

Je naprosto sprostá a špinavá lež, že ideologie nacismu byla jakkoliv ateistická. Nebyla, a ten kdo to tvrdí je buď troll nebo člověk, který neví, co to nacismus byl.

Ano, je pravda, že ateismus byl jedním z atributů komunismu, když Karl Marx nazval náboženství opiem lidu, nicméně, jak je již napsáno výše, hlavním ideologickým cílem komunismu je beztřídní společnost a společné vlastnictví. Tomuto cíli je v komunismu vše podřízeno, takže jestliže ve společnosti existuje nějaký jev, který je s touto ideologií nesouladný, případně s ní soupeří - což je v případě náboženství nasnadě - je jasné, že vůči němu bude tato ideologie antagonistická.

Nicméně světonázor, ke kterému mají současní ateisté ve většině nejblíže, se zpravidla nazývá sekulární humanismus .

Humanismus jak již samo pojmenování napovídá, je myšlenkový směr, který uznává hodnotu každého člověka, klade důraz na univerzální lidství, solidaritu všech lidí, a staví se tak proti různým partikularismům kulturním, rasovým, jazykovým, národním nebo náboženským.

Tohle je ve zkratce můj humanistický postoj:

Svět kolem sebe a svůj život považuji za nekonečně cenný, protože to je jediný svět a jediný život o kterých jistě vím, že je mám. A pokud si toto uvědomuji, pak je mi jasné že bych měl jednat a chovat se k ostatním lidem tak, jak chci, aby se oni chovali ke mně, protože stejně jako já, i oni si uvědomují cennost svého života a tohoto světa.

Tak dokážeme být slušným lidmi, kteří se mají rádi a podporují se navzájem bez potřeby direktivních morálních norem údajně nadpřirozeného původu, které předkládá náboženství se svým konceptem boha jakožto absolutního arbitra toho, co je dobré a co ne. My jakožto lidé dokážeme dobro či zlo poznat a pojmenovat sami. Dokážeme myslet sami za sebe.

Pro mě není nic svaté, protože jako “svaté” je zpravidla označováno to, co je nedotknutelné, o čem se nesmí pochybovat, co se nesmí kritizovat, o čem se nevede diskuse. V tomto ohledu by pro žádného člověka, který má rozum, nemělo být svaté vůbec nic, právě naopak, všechno by mělo být předmětem zkoumání, kritiky a diskuse, zejména to, co je předkládáno jako mystérium vyžadující slepou víru (koncept boha, zázraky apod).

Současně je však svět plný mnoha neobyčejných věcí a jevů, jejichž výjimečnost si uvědomíme až tehdy, když poznáme, jak fungují a čím doopravdy jsou. Prožitek poznání je pro mě mnohem cennější než prožitek duchovního mysteria, které vůbec nic nevysvětluje a nijak se na něj nedá spolehnout. To, co je poznatelné, mě zajímá a naplňuje. To, co je nepoznatelné, mě nezajímá a nedbám o to.

Nezajímá mě, co bude po smrti. Nezajímá mě, zda existuje transcendentní lidská duše schopná existovat nezávisle na hmotném těle. Tak jako jsem na tomto světě nebyl před svým narozením, nebudu na něm po své smrti. Je to věc, se kterou je třeba se smířit. Toto smíření dodává vnitřní klid, který jsem jako věřící nepoznal.

Komunistou nejsem, protože stejně jako nepřijímám dogmata předkládaná náboženstvím - existence boha, existence posmrtného života, nadpřirozený původ lidské morálky apod. - tak také nepřijímám dogmata předkládaná ideologií komunismu. Nevěřím, že beztřídní společnost bez soukromého vlastnictví je a priori dobrá, a nevěřím, že něčeho takového vůbec lze dosáhnout. Stejně nepřijímám dogmata předkládaná ideologií nacismu. A nepřijímám je nikoliv proto, že by byly v rozporu s nějakým “božím řádem”, ale proto, že jsou v rozporu s mým vlastním kritickým úsudkem.

Člověk nepotřebuje náboženství k tomu aby byl dobrý a morální. Člověk nepotřebuje náboženství k tomu, aby dokázal poznat a odmítnout zlé věci. Vše, co potřebujeme, je náš vlastní rozum a náš vlastní cit.

Toto je Cesta nevěřícího, cesta ateisty.
Jsem taky na youtube a na facebooku.

Autor: Lukáš Balabán | středa 11.3.2015 3:19 | karma článku: 24.07 | přečteno: 895x


Další články blogera

Lukáš Balabán

Nezasloužený Hilton pro imigranty

Tak mi zase ve facebookovém feedu přistálo video, které je buď zlovolné, nebo až k pláči blbé. Sází totiž na lety ověřenou, starou dobrou lidskou závist.

24.6.2018 v 23:14 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 1833 | Diskuse

Lukáš Balabán

Jan Krýzl se vrací

Jenom telegraficky: Slusni lide stop. Brno stop. Vylezli na podium, stop. kontroverzni hra, stop. Urazene nabozenske citeni stop.

28.5.2018 v 22:43 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 471 | Diskuse

Lukáš Balabán

Jan Hus očima nevěřícího

Ano, je to s křížkem po funuse. Zamyšlení nad Janem Husem a jeho významem pro ateistu, či prostě jen člověka nábožensky lhostejného.

19.7.2017 v 22:36 | Karma článku: 26.80 | Přečteno: 1343 | Diskuse

Lukáš Balabán

Saúdská nedotknutelnost

K posledním tahanicím ohledně Konvičkovy demonstrace před Saaudskoarabskou ambasádou. Ve smyslu "Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu hájit vaše právo to říkat."

16.9.2016 v 13:14 | Karma článku: 46.77 | Přečteno: 9951 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Bůh mlčí

Co pozitivního přineslo a přináší věřícím v Ježíše Krista komunistické pronásledování církví a pronásledování věřících pod jedině správnou ideologií komunistického, vědeckého světového názoru?

19.10.2018 v 21:08 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 157 | Diskuse

Vilém Ravek

Jazykovědci mají jasno. Miloš Zeman nemluvil vulgárně ale staročesky.

Pevně doufám, že po zveřejnění tohoto článku mi pan prezident příští rok udělí nějaké státní vyznamenání. Tvrdím, že z jazykovědného hlediska nemluvil Miloš Zeman sprostě, i když si to on sám možná myslí.

19.10.2018 v 19:20 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 518 | Diskuse

Karel Trčálek

Budeme se učit od Saúdské Arábie, jak řezat prsty novinářské žumpě?

Novinářská žumpa, jak známo, destabiluzuje společnost. Ale my potřebujeme společnost stabilizovanou. Máme se od Saúdské Arábie ještě co učit

19.10.2018 v 17:22 | Karma článku: 13.03 | Přečteno: 299 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdež's pokácel kadlátke, senko, nemužeš chtít šlihovico!

Rčením babičky z Hané (dle potřeby přeložím do spisovné češtiny, kdyby náhodou někdo nerozuměl) uvádím menší, komorní téma o zákonu rovnováhy

19.10.2018 v 15:43 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 353 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Obchodníci s pofidérním zbožím, kterým ….

... pšenka nekvete a kterým kvete. Pšenka letos nekvetla obchodníkům s deštěm. Letos u nás byla místa, kde pořádně nepršelo skoro půl roku. S tak nejistým artiklem se ani nedá kšeftovat.

19.10.2018 v 14:25 | Karma článku: 9.85 | Přečteno: 270 | Diskuse
Počet článků 74 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1410

Zaměstnáním Okiňák, jinak youtuber, hudebník, občasný básník. Bývalý křesťan, nyní ateista, skeptik, levičák, v mnoha ohledech naivní snílek, takový ten typický pisálek, co vám tu bude vykládat planety, až budete rudí vzteky.

Najdete na iDNES.cz