Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo koho vlastně pronásleduje?

31. 05. 2015 12:24:53
I když jste to vy, kdo pronásleduje a diskriminuje, vždycky je důležité, abyste se prezentovali jako ti, kdo jsou pronásledovaní. Katolická církev tak již činí nějakých 1600 let a zatím se jí to pořád vyplácí.

Křesťanský komplex z pronásledování je s tímto náboženstvím takřka geneticky spjatý. Jsou křesťané, kteří rádi a s nádechem nostalgického sentimentu - ačkoliv tehdy nežili - hovoří o tom, jak to jejich bratři a sestry v Kristu - se kterými se nikdy nesetkali - měli v prvních staletích těžké. Méně pak, pokud vůbec, vyprávějí křesťané o tom koho pronásledovali, či pronásledují oni sami, či jejich souvěrci. A že jich není málo.

Nicméně, je osvědčeným trikem udělat ze sebe za všech okolností oběť. A tak se křesťané antického Říma portrétují jako špinaví otrhaní chudobní lidičkové, co se musejí skrývat před zlými bohatými a ozbrojenými pohany. Že by mohli mezi římskými křesťany být lidé výše postavení, patricijové, či přímo z okruhu císaře... ne, ti se nehodí do krámu. Hyzdí obraz těch krásných poctivých chudáčků, kteří pro Pána Ježíše tolik trpí.

Převineme o několik století vpřed do středověké Evropy. Zde má církev primát. Ovládá prakticky celou společnost, vlastní obrovské množství majetku, králové a šlechta si bez jejího souhlasu nemohou ani uprdnout. Nicméně, světe div se, i tehdy je církev pronásledována. Židé, čarodějnice, pohané (pokud se podařilo ještě nějakého najít), na východě mohamedáni, ale především... vnitřní nepřítel! Kacíři, bludaři, hajzlové, co si dovolují nesouhlasit s nastoleným učením, co mají tu drzost kritizovat, poukazovat na chyby a nepravosti. Ano, utrpení svaté matky Církve je nezměrné. proti tomu je bičování Ježíše ve filmu umučení Krista jenom pšoukem ve vířivce. Středověký život kněží, biskupů a dalších svatých mužů, to byl každodenní boj o holý život před hordami kacířů valícími se ze všech stran. Marný boj, jako když vás v pod vodou rvou piraně na kusy, zoufalství, beznaděj, chudoba, pláč, a doufání v milosrdenství Boží.

Ta neschopnost některých křesťanů vidět si do vlastních úst je někdy opravdu na pěst. Když se mrkneme do současného Polska, najdeme zde katolickou církev pronásledovanou tak strašně a brutálně, až si její hodnostáři z toho žijí v honosných rezidencích, mají nemanželské děti, které po nich dědí majetky, a jejich náboženství kontaminovalo státní instituce v takové míře, že jenom mrtvý kůň bez mozku by věřil tomu, že jde o sekulární stát. Ale i zde je vytvářen obraz církve pronásledované, diskriminované a trpící.

Přirovnal bych to k jedlíkovi na hostině co žere plnými pysky, bez okolků užírá z talířů ostatních stolovníků a ještě jim všem do očí s plnou hubou vykládá o své střídmosti, o tom, jak nepotřebuje jídlo, protože má svého Boha a tím je živ.

A pak katoličtí lidé ve veřejnoprávních médiích vykládají o tom, jak je víra fajn a církev fajn a náboženství úplně nejvíc fajn a jak je to hlavně o těch hodnotách a ctnostech a rodině. A když jejich názor odmítnete s tím, že jejich víru nesdílíte a že lze mít hodnoty, ctnosti, rodinu a dobrý život i bez nich, tak vám říkají, že jste blázni, že jste zlí, pomýlení, politováníhodní a že se budou za vás modlit.

Jsou ovšem případy kdy jenom u modlení nezůstane a podniknou se i některé další kroky, aby se ti nevěřící pomýlenci "vzpamatovali". Například křesťané na Jihu Spojených států se pomodlili a po zřejmě velice intenzivním modlení dospěli k závěru, že bude dobré provést drobné retuše v ústavách svých států, s cílem zabránit nevěřícím v tom, aby se angažovali v politickém životě.

Arkansas: článek ústavy 19, sekce 1: "Žádná osoba, která popírá existenci Boha, nebude zastávat žádný civilní úřad tohoto státu a není kompetentní k vydávání svědectví u jakéhokoliv soudu."

Maryland: článek ústavy 37: "Žádné náboženské vyznání se nesmí vyžadovat jako podmínka k zaujetí funkce v tomto Státě, kromě deklarace víry v existenci Boha. Zákonodárná moc nebude vyžadovat žádnou jinou přísahu kromě přísahy stanovené touto Ústavou."

Mississippi: článek ústavy 14, sekce 265: "Žádná osoba popírající existenci Nejvyšší Bytosti nebude zastávat žádný úřad v tomto státě."

Severní Karolína, článek ústavy 6, sekce 8: "Následující osoby budou vyloučeny z veřejného úřadu: Zaprvé, každá osoba, která popírá existenci Všemohoucího Boha."

Jižní Karolína, článek ústavy 17, sekce 4: "Žádná osoba popírající existenci Nejvyšší Bytosti nebude zastávat žádný veřejný úřad stanovený touto Ústavou."

Tennessee, článek ústavy 9, sekce 2: "Žádná osoba popírající existenci Boha, či budoucí stav odměn a trestů, nemůže zastávat žádný úřad civilního oddělení tohoto státu."

A na závěr můj oblíbený Texas:
článek ústavy 1, sekce 4: "Žádné náboženské vyznání se nebude vyžadovat jako podmínka k zaujetí funkce či plnění jakékoliv společenské povinnosti tohoto Státu; nikdo nebude vyloučen z této funkce na základě svého náboženského vyznání, za předpokladu že připouští existenci Nejvyšší Bytosti."

Na rozdíl od pokrytectví panujícího v Polsku, v těchto sedmi státech USA vám narovinu říkají: pokud jste nevěřící, nebudete zastávat žádný veřejný úřad, nebudete se podílet na politickém procesu. Navíc je to federální ústavě Spojených států navzdory, neboť její článek 6, odstavec 3 zní: "... žádné náboženské vyznání se však nesmí vyžadovat jako podmínka k zaujetí funkce či plnění jakékoli společenské povinnosti ve Spojených státech."

A pochopitelně i v tak silně křesťanské zemi, jako je USA zaznívají názory, že křesťanská víra je zde pronásledována. A jde o nepřátele jak skutečné, tak i domnělé, vnitřní i vnější. V posledních letech je velmi oblíbeným nepřítelem křesťanství celosvětové spiknutí Židů, Zednářů, Illuminátů, ateistů, bolševiků, evolucionistů, skeptiků, homosexuálů, feministek ... no prostě jde o slepenec všeho, co se zrovna hodí, hozený pod magickou zkratku NWO, new world order, nový světový řád. Občas mi při vší té stupiditě přijde jako celkem škoda, světové spiknutí tohoto typu fakt neexistuje. I když... vlastně by se nestalo nic jiného, než že by byl jeden nenažranec u stolu vystřídán jiným.

Toto je Cesta nevěřícího, cesta ateisty.
Jsem taky na youtube a na facebooku.

Autor: Lukáš Balabán | neděle 31.5.2015 12:24 | karma článku: 23.08 | přečteno: 1031x


Další články blogera

Lukáš Balabán

Jan Hus očima nevěřícího

Ano, je to s křížkem po funuse. Zamyšlení nad Janem Husem a jeho významem pro ateistu, či prostě jen člověka nábožensky lhostejného.

19.7.2017 v 22:36 | Karma článku: 26.67 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Lukáš Balabán

Saúdská nedotknutelnost

K posledním tahanicím ohledně Konvičkovy demonstrace před Saaudskoarabskou ambasádou. Ve smyslu "Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu hájit vaše právo to říkat."

16.9.2016 v 13:14 | Karma článku: 46.76 | Přečteno: 9905 | Diskuse

Lukáš Balabán

Koncert pro Matku Terezu

Recenze nedávného koncertu Lucie Sulovské s názvem Kopnout si do Matky Terezy, souladného s katolickou rétorikou, ovšem ingorujícího některé zásadní otázky v celé věci.

12.9.2016 v 14:55 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 1297 | Diskuse

Lukáš Balabán

Jak jsem prohrál

Dnes bych se chtěl zamyslet nad internetovými diskusemi, spory a hádkami. V jedné z nich jsem včera prohrál na celé čáře.

14.4.2016 v 17:11 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 1240 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

"Jak chutná moc" - moje osobní zkušenosti z mé moci v politice

Je jiné o tom číst a jiné to prožít sama na sobě. A je zajímavé, co prožívá člověk, který o tom četl, který má odstup a stejně vejde do určitých slepých uliček. Ale to jsou právě zkušenosti s rozmanitostí života. Konec je nejlepší

20.5.2018 v 17:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 |

Hana Rebeka Šiander

Biskup Michael Curry na královské svatbě nerapoval, ale zato skvěle kázal!

Hvězdou královské svatby na svatbě prince Williama a Kate v roce 2011 byla sestra nevěsty, Pippa Middleton. Na svatbě prince Harryho a Meghan Markle se jí nechtěně stal biskup Michael Bruce Curry díky svému kázání o lásce.

20.5.2018 v 16:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 | Diskuse

Richard Siemko

Bezpodmínečná láska a vládci zemí světa

Vystoupení afroamerického biskupa Michaela Curryho na včerejší svatbě prince Harryho s Meghan Markleovou, bylo hodnoceno na sociálních sítích kladně a jinde s rozpaky.

20.5.2018 v 13:55 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 273 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Antiextremistický manuál / jedenáctero pro boj s rostoucím napětím v EUropě

Letáková kampaň; vzdělávací antidezinformační přednášky v jeslích či domovech důchodců; nasvícení pamětihodností barvami EU; proklamace "elit" na Twitteru, protixenofobní koncerty... V době rostoucího napětí je dobré míti manuál.

20.5.2018 v 13:34 | Karma článku: 32.37 | Přečteno: 671 | Diskuse

Josef Nožička

Budou se v Německu kvůli ramadánu odkládat maturity?

Letošní ramadán vyšel podle islámského kalendáře na období od poloviny května do poloviny června. A v německých školách to vyvolalo nečekané problémy, na které ještě před pár lety nejspíš nikdo nepomyslel.

20.5.2018 v 11:08 | Karma článku: 36.59 | Přečteno: 1149 | Diskuse
Počet článků 72 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1406

Zaměstnáním Okiňák, jinak youtuber, hudebník, občasný básník. Bývalý křesťan, nyní ateista, skeptik, levičák, v mnoha ohledech naivní snílek, takový ten typický pisálek, co vám tu bude vykládat planety, až budete rudí vzteky.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.